Milí priatelia WOOLIFE,
Sme radi, že sme sa stali partnermi Australian Wool Innovation Limited a The Woolmark Company, aby sme vám priniesli informácie o jedinečných vlastnostiach a informovali vás o výhodách čistého prírodného materiálu, ovčej vlny Merino, ktorú si vážime pre jej výnimočné vlastnosti, jednoducho vlnu milujeme. Sami ho nosíme a používame už viac ako 30 rokov. Navštívte naše vedomostné centrum a predajňu v Litomyšli, dozviete sa oveľa viac o vlne, jej spracovaní a našom príbehu spojenom s vlnou. Tešíme sa na vás!

PODĚKOVANIE
Iniciatívy výskumu zahrnuté v tomto dokumente odrážajú investície, ktoré mene austrálskych producentov vlny a austrálskej vlády, vynaložila spoločnosť Australian Wool Innovation Ltd. s podporou CSIRO.
POĎAKOVANIE
Výskumné iniciatívy zahrnuté do tohto dokumentu odrážajú investície uskutočnené prostredníctvom spoločnosti Australian Wool Innovation Limited v mene austrálskych pestovateľov vlny a austrálskej vlády s podporou CSIRO.


Vlasta Veselíková a spolupracovníci

OBSAH

1. Úvod - trochu histórie nezaškodí.

2. Čo je ovčia vlna?

3. Výhody vlny. Vlna je ľahko obnoviteľná.Vlna je aktívna. Vlna sa ľahko udržiava.

4. Ako nakupovať vlnené oblečenie a posteľnú bielizeň?

5. Ako sa starať o vlnené oblečenie a posteľnú bielizeň?

6. Aktuálne licenčné osvedčenie.

1. Úvod

Ovčia vlna je popri hodvábe (Čína) a ľane (Egypt) najstarším textilným materiálom, ktorý ľudstvo používa. Vlnené látky boli v strednej a severnej Európe vôbec prvou ochranou človeka pred nepriaznivým počasím, keď zistil, že nie je potrebné zabíjať zviera len pre jeho kožušinu, ale že je možné ovce ostrihať a takto získanú vlnu spriadať na látku, ktorá je pohodlnejšia a ľahšia ako kožušina. Prvé ovce s veľmi jemnou vlnou získali ľudia dômyselným krížením v Malej Ázii (Kaukaz, Arménsko) a tiež v Egypte. Neskôr ich obchodníci priviezli do Európy, najprv do Grécka a potom do Ríma a Španielska, kde po páde ríš zostali a vďaka priaznivým klimatickým podmienkam sa ďalej rozvíjali. V 14. storočí bolo Španielsko jedinou krajinou, ktorá chovala jemnú vlnu oviec merino a vyvážala veľké množstvo vlny do celej Európy. Vývoz oviec merino bol zakázaný pod trestom smrti.

Ako pokračuje príbeh vlny a čo znamená názov merino? Odkiaľ pochádza z Austrálie a prečo? Ak ste zvedaví, zastavte sa v našej predajni a my vám všetko radi vysvetlíme a predvedieme na skutočných vzorkách.

Ovca je podľa nášho názoru najužitočnejšie domáce / hospodárske zviera. Prečo? Poskytuje nám vlnu, mlieko (syr), tuk (lanolín - liečivá a kozmetika), kožušinu a mäso. Vlnené vlasy majú veľmi podobné chemické zloženie ako ľudské vlasy a kožušiny. Preto vlnené oblečenie tak dobre funguje a je pre nás také príjemné. Už nie je pravda, že vlna "hryzie".

2. Čo je ovčia vlna?

Merino je čisto prírodné vlákno, ktoré sa celoročne pestuje na 70 miliónoch austrálskych oviec Merino, ktoré sa živia jednoduchou kombináciou vody, vzduchu, slnka a trávy.
V súčasnosti má Austrália celosvetovú povesť jednej z najvyspelejších krajín na svete produkujúcich vlnu. Austrálska vlna Merino je všeobecne považovaná za najjemnejšiu a najjemnejšiu vlnu vyrábanú na svete. Austrália, ktorá dodáva viac ako 80 % svetovej vlny Merino na výrobu odevov, je celosvetovým "domovom vlny Merino". Mimoriadne jemné a vysoko výkonné vlákno Merino, ktoré vykazuje celý rad jedinečných vlastností, je výsledkom stáročného vývoja podporovaného selektívnym šľachtením. Čistá prírodná, biologicky odbúrateľná a obnoviteľná vlna Merino má dobré predpoklady na to, aby uspokojila rastúci celosvetový dopyt po prírodných a ekologických výrobkoch.


3. Výhody ovčej vlny

Vlna je biologicky odbúrateľná.
Na rozdiel od väčšiny umelých vlákien sa vlákno Merino po likvidácii v priebehu niekoľkých rokov prirodzene rozloží späť do zeme. Na druhej strane sa väčšina syntetických látok rozkladá veľmi pomaly.

Vlna je obnoviteľná.
Austrálske ovce merino produkujú nové rúno každý rok, čo z nich robí plne obnoviteľný zdroj vlákna. Farmári, ktorí produkujú generácie tejto jemnej vlny, ukázali, ako sa dá efektívne hospodáriť s austrálskou vidieckou pôdou a zároveň chrániť prírodné prostredie, podporovať vidiecke komunity a uspokojovať potreby zákazníkov, ktorí pociťujú čoraz väčšiu zodpovednosť voči životnému prostrediu.

Vlna je aktívne vlákno.

Merino je vďaka svojim jedinečným vlastnostiam regulácie teploty a vlhkosti jedným z technicky najvyspelejších vlákien na svete.

Ako ovplyvňuje jedinečná štruktúra vlny jej správanie?
Chemické väzby vo vláknach Merino im umožňujú absorbovať výpary vlhkosti. Bez tohto účinného rozptylového systému by para jednoducho kondenzovala a vytvárala kvapôčky potu na povrchu pokožky. Nasledujúci diagram znázorňuje túto jedinečnú štruktúru vlákna Merino s jeho elektronicky nabitými bočnými reťazcami.

Prečo je dôležitá regulácia teploty?
Regulácia teploty je nevyhnutná na udržanie ľudského života.
Keďže oblečenie z merina má v porovnaní s inými textíliami podobnej štruktúry a hmotnosti vynikajúcu izoláciu a priedušnosť, chráni používateľa pred extrémnymi teplotami (horúčava alebo zima). Vďaka tejto izolačnej vlastnosti sa vlna stala synonymom tepla, zatiaľ čo jej priedušnosť chráni nositeľa pred teplom.

Princíp prenosu vlhkosti
V horúcom podnebí alebo pri zvýšenej fyzickej námahe sa mikroklíma nad pokožkou nasycuje výparmi. Ak odev nie je schopný odvádzať túto vlhkosť z pokožky používateľa, pokožka je studená a vlhká.

Merino vlákno je schopné absorbovať výpary vlhkosti, ktoré predstavujú až 35 % jeho suchej hmotnosti.
Preto oblečenie Merino v blízkosti pokožky v horúcom podnebí alebo pri zvýšenej fyzickej námahe aktívne odvádza molekuly vodných pár od tela. Mikroklíma nad pokožkou používateľa je potom menej nasýtená výparmi, vlhkosť pokožky je nižšia a výpary sú menej náchylné na tvorbu kvapiek potu na povrchu pokožky.

Vlna je priedušná.
Vedecký výklad pojmu "priedušnosť" je mierou zadržiavania vlhkosti. Zadržiavanie vlhkosti sa vzťahuje na schopnosť tkaniny absorbovať výpary vlhkosti z mikroklímy nad pokožkou a opäť ich uvoľňovať, keď vlhkosť klesne. Keď hovoríme o "dýchaní" odevu, máme na mysli jeho schopnosť odvádzať pot, aby jeho nositeľ nepociťoval chladnú vlhkosť a necítil sa nepríjemne. Hmotnosť pary absorbovanej vláknom v pomere k jeho suchej hmotnosti je známa aj ako hygroskopická vlastnosť.

Merino vlna je silne hygroskopická, čo znamená, že je vhodná na absorbovanie výparov vlhkosti, ktoré vytvára jej nositeľ, a ich uvoľňovanie do atmosféry.
Výsledkom je zníženie vlhkosti v mikroklíme medzi pokožkou a odevom, čo vedie k minimálnemu poteniu.

Vlna poskytuje prirodzené pohodlie.

Keďže vlákna Merino sú jemnejšie ako tradičné vlnené vlákna, pri kontakte s pokožkou vytvárajú príjemne mäkký pocit. Vďaka svojej vynikajúcej prirodzenej pružnosti dokonale splýva s telom nositeľa. Oblečenie z merino vlny, ktoré sa nosí priamo na tele, je preto ideálne na strečingové cvičenia, ako je silový tréning alebo joga.

                                           

Čo to pre vás znamená?

Jednoduchá starostlivosť
Vlákna merino vlny majú prirodzenú ochrannú vrstvu, ktorá zabraňuje absorpcii škvŕn, a vďaka zníženému hromadeniu statického náboja ľahko nepriťahujú prach. Vďaka najnovším inováciám možno výrobky z vlny Merino ľahko prať v práčke.

Prirodzene bezpečnejšie vlákno - ochrana proti UV žiareniu a odolnosť proti ohňu.
Vlákna merino vlny prirodzene absorbujú UV žiarenie a poskytujú nositeľom tohto oblečenia ochranu pred slnečnými lúčmi. Okrem toho sú vlákna Merino vďaka relatívne vysokému obsahu vlhkosti a dusíka prirodzene odolné voči ohňu.

Odolnosť voči zápachu
Merino vlna si dlhšie zachováva svoju sviežosť. Vďaka svojej štruktúre a vlastnostiam absorpcie vlhkosti má zníženú tendenciu vytvárať telesné pachy. Jeho zložitá chemická štruktúra uzatvára molekuly zápachu vo vnútri vlákna a uvoľňuje ich až pri praní.

Stabilita tvaru
Vlákno vlny merino je prirodzene pružné. Môže sa roztiahnuť podľa potrieb používateľa a potom sa vrátiť do svojho prirodzeného tvaru. Oblečenie z vlny Merino je preto menej náchylné na roztiahnutie alebo stratu tvaru.

Antistatické vlastnosti
Oblečenie z merino vlny nehromadí elektrostatický náboj, a preto má menšiu tendenciu priťahovať žmolky a chuchvalce. Okrem toho sa počas cvičenia nelepí na telo ako mnohé syntetické materiály, čo zvyšuje pohodlie počas tréningu.

Regulácia teploty
Vlákna vlny Merino majú prirodzenú vlnitosť, ktorá poskytuje odevom z vlny Merino vynikajúcu izoláciu a priedušnosť. Oblečenie z merino vlny chráni používateľa pred extrémnymi teplotami - pri nízkych vonkajších teplotách udržiava teplo a pri vysokých teplotách chlad.
Potenie je prirodzeným regulátorom teploty - odparovanie tekutiny z povrchu pokožky má veľmi silný chladiaci účinok. Oblečenie môže tento proces brzdiť a spôsobiť prehriatie. V porovnaní s odevmi z iných vlákien však proces odparovania vo vlne Merino vedie k nižším teplotám vo svaloch, ktoré sú potom schopné pracovať s vyššou intenzitou.

4. Ako kúpiť výrobky z vlny? Čo je dôležité vedieť pri kúpe výrobkov z vlny?

Nižšie uvedené informácie sú založené na našich viac ako 30-ročných skúsenostiach, ktoré vychádzajú z vlastného používania výrobkov z vlny, ako aj z referencií a spätnej väzby od našich zákazníkov. V prípade akýchkoľvek otázok alebo obáv nás neváhajte kontaktovať.

1. Hmotnosť - množstvo vlny - hustota vlneného materiálu v gramoch na meter štvorcový (g/m2)
V závislosti od účelu použitia:
a) 450-600 g/m2 Ideálne na posteľnú bielizeň, najmä na podložky pod posteľnú bielizeň, kde odporúčame hrubé ovčie rúno a posteľnú bielizeň, kde je ideálna kombinácia s kašmírom.
Čím vyššia je hmotnosť, čím hustejšia je vlna, tým lepšie plní svoj účel. V prípade podložiek je hustejšia, takže sa ľahko nevylieva.
b) 140 g/m2 Merino vlny určenej na ľahkú spodnú bielizeň, pri ktorej vyžadujeme mäkkosť a hebkosť pri priamom kontakte s telom.
c) 200 g/m2 a viac Merino vlny pre kvalitnú hrubšiu celoročnú funkčnú bielizeň, ktorá spoľahlivo poslúži v zime, na jar a na jeseň, dokonca aj počas chladných letných večerov.

2. Jemnosť vlákna - priemer ("hrúbka") vlákna v mikrónoch - 1µm=0,001mm.
V závislosti od účelu použitia:
a) 25 - 30 µm. Ideálne na posteľnú bielizeň, najmä na podložky pod posteľné plachty a posteľnú bielizeň. Prečo? Vlas je pevnejší a neodlepuje sa tak ľahko ako jemnejšie vlákna. Okrem toho zabezpečuje lepšiu cirkuláciu vzduchu medzi vláknami, a preto lepšie izoluje a hreje.
b) 20 - 25 µm jemná vlna na posteľnú bielizeň, Merino, Kašmír atď., vhodná pre deti
c) najjemnejšia vlna Merino do 20 µm na spodnú bielizeň
Ľudské vlasy majú hrúbku 40-90 µm.

3. Čistota a pravosť čistej strižnej vlny
Dôležitým parametrom je čistota vlny. Či je vlna znehodnotená, už použitá alebo zmes, alebo či nie je znečistená nečistotami. Čistotu a pravosť zaručuje zákazníkom označenie vlny WOOLMARK - PURE NEW WOOL / MERINO EXTRA FINE alebo PURE MERINO WOOL. Ak si chcete byť pri kúpe vlnených výrobkov istí, hľadajte všitú etiketu s pečaťou WOOLMARK, na ktorej nájdete aj číslo licencie, pozri obrázok 3. Certifikované vlnené oblečenie a posteľnú bielizeň testujeme od roku 2004.

5. Údržba výrobkov z vlny WOOLIFE

Údržba vlnených výrobkov nie je náročná, len nie je taká ako pri výrobkoch zo syntetických, umelých materiálov. Vďaka lanolínu má vlna silné samočistiace vlastnosti. Vždy dodržiavajte symboly údržby uvedené na štítku výrobku.

 

Udržiavať vlnené oblečenie, ktoré je dobre upletené a vyrobené z najkvalitnejšej priadze, je jednoduché. Postupujte podľa týchto pokynov. Dodržiavajte symboly údržby na všitom štítku a vyberte program určený pre vlnu. Prehľad použitých symbolov údržby nájdete tu.

Čo znamená dobre pletené?

O tom, ako bude sveter fungovať, či bude dobre držať tvar počas celej svojej životnosti, či sa nebude krčiť alebo zrážať, o tom všetkom rozhoduje majster pletiar počas prípravy výroby, keď vyberie vhodnú priadzu, technologicky ju pripraví (prepletie) a potom naprogramuje a upletie najmenej 4 kusy pleteniny ako polotovaru a vykoná na nich skúšky hustoty. Tieto kusy sa vyperú, zmenšia a zmerajú, potom sa vyhodnotia a vyberie sa najlepší varint. Pletie sa kus po kuse ako hotový výrobok, napr. sveter. Veľmi dôležitá je aj povrchová úprava, najmä pružné spájanie dielcov reťazením, čo je veľmi náročná operácia. Takto pripravený výrobok vám bude dobre slúžiť. Preto pletieme v našej vlastnej remeselnej pletiarni s tradíciou od roku 1854, kde sa remeslo dedí z generácie na generáciu. Ale ani to nám nestačí. Zaujíma nás napríklad, ako bude naše oblečenie vyzerať po dvoch rokoch nosenia. Preto simulujeme následné a opakované "spotrebiteľské" pranie v bežnej práčke a meriame sveter po každom praní podľa technickej dokumentácie a vyhodnocujeme ho.

Naše odporúčanie:

1. Vlnené oblečenie perte naruby. Zapnite gombíky a zipsy.

2.

3. Vždy udržujte správnu teplotu vody.

4. Znížte rýchlosť odstreďovania na 400 otáčok za minútu alebo menej.

5. Svetre sa odporúča prať oddelene, spodnú bielizeň maximálne 2-3 kusy naraz.

6. Vlnené oblečenie nesušte na priamom slnku. Odporúčame ich sušiť voľne na sušičke, nie zavesené.

Vyskúšali sme mnoho rôznych pracích prostriedkov a s čistým svedomím môžeme odporučiť prací gél Miele WoolCare (kat. č. 011004 v e-shope) na pranie v práčke.

PRÁDLO. Vlnená funkčná bielizeň WOOLIFE Merino. 40°C PRANIE. SUŠENIE áno, iba ak má sušička program šetrný k vlne. Žehlenie áno, teplota pre vlnu.

KOŠELE. Vlnené košele WOOLIFE SUPER 120. PRANIE 30 °C. SUŠENIE áno, iba ak má sušička program šetrný k vlne. Žehlenie áno, teplota pre vlnu.

SVETRE. Svetre z vlny WOOLIFE Merino Extra Fine. PRANIE NA 30 °C. SUŠENIE áno, iba ak má sušička program šetrný k vlne. Žehlenie áno, teplota pre vlnu.

VLÁKNO. Posteľná bielizeň Merino Super Wash. PRANIE 30 °C. Sušenie nie. Žehlenie áno, teplota pre vlnu.

Odporúča sa používať posteľnú bielizeň. Takto budú hygienicky chránené, a preto ich nie je potrebné často čistiť alebo prať.Vetranie, vytriasanie alebo vysávanie podporuje samočistiace vlastnosti vlnených vlákien. Drobné nečistoty možno odstrániť vlhkou handričkou. Ovčie rúno má schopnosť absorbovať vodu až do 35 % svojej hmotnosti. Vďaka tomu zostáva na dotyk suchý a ľahko sa zbavuje vlhkosti, keď už prostredie nie je vlhké.
Výrobok z vlny môžeme čistiť týmito spôsobmi:
Prvým, najjednoduchším a najšetrnejším spôsobom je chemické čistenie: výrobok vyklopte, zaveste, nechajte niekoľko hodín vyvetrať - nevystavujte ho slnečnému žiareniu! Odporúčame čistiť výrobok týmto spôsobom aspoň raz za mesiac.
Druhým spôsobom je jemné namáčanie. Táto metóda si vyžaduje dodržanie týchto jednoduchých krokov:
Prvý krok: Namočte výrobok do kúpeľa s vlažnou vodou do 30 stupňov pomocou výrobku NASEDA wool a pomocou rúk s roztiahnutými prstami ho zľahka stlačte. Gél na pranie vlny NASEDA je koncentrát na šetrné ručné pranie vlny a inej jemnej bielizne, bez enzýmov, optických zjasňovačov, zmäkčovadiel, fosfátov a konzervačných látok.
Druhý krok: vypustite vodu z vane, výrobok nevyžmýkajte, ale vyžmýkajte ho rovnakým spôsobom dlaňou a vyžmýkajte tak prebytočnú vodu.
Tretí krok: nechajte výrobok voľne vyschnúť. Očakávajte dlhší čas schnutia, ale výrobok vám to vynahradí. Nesušte na priamom slnečnom svetle, na priamych zdrojoch tepla (radiátory) ani v sušičkách! Odporúčame čistiť týmto spôsobom maximálne raz ročne. Príliš časté pranie alebo nesprávna údržba môžu urýchliť alebo spôsobiť postupné plstnatenie vlny.

Ďalšou metódou a možnosťou čistenia je dať výrobok vyčistiť v autorizovanej čistiarni. Starostlivosť o vlnené výrobky preto nie je zložitá. Ak chceme zachovať vynikajúce funkčné vlastnosti, stačí dodržiavať vyššie uvedené postupy a pravidlá.

Ak vám niektoré informácie v našom výklade nie sú jasné, zavolajte na našu infolinku 461 612 579 alebo napíšte e-mail na info@woolife.cz a my vám radi poskytneme podrobnejšie informácie.

6. Aktuálne licenčné osvedčenie

Ako dlhoročný držiteľ licencie Australian Wool Innovation (The Woolmark Company Pty Ltd.) prechádzajú naše výrobky z vlny prísnym testovaním, a keďže spĺňajú požadované parametre, hrdo nesú pečať Woolmark® wool.


2022 © VITAPUR spol. s r. o.
© WOOLIFE® je ochranná známka firmy Vlasta Veselíková.
© WOOLMARK® je ochranná známka společnosti The Woolmark Company Pty Ltd.
Šíření tohoto materiálu nebo jeho částí je chráněno zákonem a bez svolení majitelů autorských práv není dovoleno.